Máte problém s Vašim zvieratkom?
Zavolajte nám: +421 908 797 270
  • Veterinárna ambulancia Gbely
  • Veterinárna ambulancia Gbely
  • Veterinárna ambulancia Gbely

O mačkách

Ušľachtilé mačky, ktoré v posledných rokoch získavajú stále viac popularity najmä v mestách, neboli vždy silnou súčasťou chovateľskej obce na Slovensku. Tento chovateľský odbor sa stále považuje za ten „mladší", ale jeho rozvoj ide vpred míľovými krokmi.

Prvá výstava na území bývalého Československa, kde návštevníci mohli obdivovať čistokrvné mačky, sa konala v Prahe v r. 1926. Bohužiaľ nezaznamenala príliš veľký ohlas a tak na svoj úspech si mačičky museli počkať presne 40 rokov. Od roku 1966 si však získavajú stále väčšiu a väčšiu popularitu. Prelomovým bol r. 1969, kedy sa Československo stalo oficiálnym členom medzinárodnej organizácie FIFe (Fédération Internationale Féline) , zastrešujúcej chovateľov mačiek. V tomto roku sa konala prvá medzinárodná výstava mačiek v Prahe.

Rozvoj chovu na Slovensku

Do r. 1989 bol chov mačiek pomerne náročným koníčkom so značne obmedzenými možnosťami. Po otvorení hraníc sa rozšírili možnosti nielen na dovoz nových línií mačiek perzských, siamských a britských, ktorých chov sa u nás začal v tomto období rozvíjať, ale i na dovoz nových plemien. Problémy, s ktorým sa museli naši chovatelia potýkať boli veľké, najmä nedôvera zahraničných chovateľov voči záujemcom z postsocialistických štátov bola veľká. Druhým problémom boli vysoké finančné náklady na dovoz zvierat. Pre rozvoj chovu bolo rozšírenie genetickej základne nevyhnutné, preto chovateľom nezostávalo nič iné, len sa s týmito problémami popasovať.

Prvé dovozy u nás dovtedy neobvyklých plemien začali habešskými mačkami. Tieto temperamentné stvorenia si získali srdcia mnohých chovateľov. Uskutočnil sa aj prvý dovoz dnes tak populárnej mainskej mývalej mačky. Veľkosť a majestátnosť týchto „obrov z Ameriky" zaujala nielen chovateľov, ale i laickú verejnosť, preto v súčasnosti patria medzi najviac chované plemená mačiek nielen u nás, ale i v okolitých štátoch.

Uznané plemená mačiek vo FIFe od 1.1.2013

skupina I

skupina II

EXO

Exotická

ACL

Americká Curl dlhsrstá

PER

Perzská

ACS

Americká Curl krátkosrstá

XLH

Neuznané dlhosrsté a polodlhosrsté plemeno

MCO

Mainská mývalia

 

NFO

Nórska lesná

skupina III

NEM

Nevská maškaráda

ABY

Abesínska

RAG

Ragdoll

BEN

Bengálska

SBI

Posvätná birma

BML

Burmila

SIB

Sibírska

BRI

Britská

TUA

Turecká angora

BUR

Barmská

TUV

Turecká van

CHA

Kartúzska

 

 

CRX

Korniš rex

 

CYM

Cymric

skupina IV

DRX

Devon rex

 BAL

 Balinézska

DSP

Donský shynx 

OLH

 Orientálna dlhosrstá

GRX

German rex

OSH

Orientálna krátkosrstá

EUR

Európska

PEB

Peterbald od 1.1.2012

JBT

Japonský bobtail

SIA

Siamska

KBL

Kurilský bobtail dlhosrstý

SYL

Seyšelská dlhosrstá

KBS

Kurilský bobtail krátkosrstý

SYS

Seyšelská krátkosrstá

KOR

Korat

XSH

Neuznané plemeno krátkosrsté

MAN

Manx

 

 

MAU

Egyptská mau

 

Predbežne uznané plemená

OCI

Ocicat

 

 

RUS

Ruská modrá

 SIN

Singapurská od 1.1.2013

SNO

Snowshoe

 

 

SOK

Sokoke

 

Domáca mačka

SOM

Somálska

HCS

Domáca krátkosrstá mačka

SPH

Sphynx

HCL

Domáca dlhosrstá mačka

Charakteristika

Mačkovité šelmy žijú a lovia samotársky, mnohé z nich v noci. Výnimkou je lev, ktorý vytvára svorky. Naša známa micka patrí do podčeľade Felinae, čiže mačky pravej. Tá zahŕňa druhy od najväčšej pumy, karakala, servala, rysa, ocelota, až po najmenšie, medzi ktoré patrí mačka domáca (Felis domestica). Jej najbližším príbuzným je mačka divá (Felis silvestris), ktorá má tri skupiny poddruhov: mačka európska lesná (7-10 poddruhov), mačka indická stepná (10-12 poddruhov) a mačka africká plavá (10-16 poddruhov). Všetky druhy sa môžu medzi sebou krížiť a potomstvo je plodné.

Mutáciami a neskôr zámerným krížením vznikajú šľachtené plemená mačiek, ktoré sa od seba síce líšia, ale stále majú rovnaké znaky mačkovitých šeliem - stavbu tela, hmatové fúzy, pazúry, chrup a podobne. Ani rozdiely vo veľkosti nie sú výrazné.

Trvalý chrup mačky tvorí 30 zubov a zhryz je nožnicový - dolný rad zubov tesne zapadá za horný. Mliečne zuby sa mačiatkam prerezávajú najneskôr vo veku dvoch mesiacov. Výmena mliečneho chrupu sa začína medzi piatim a šiestym mesiacom, skončí sa medzi siedmym a deviatym mesiacom. Závisí to od plemena ale aj výživy. Väčšina chovateľov málokedy zistí výmenu chrupu, iba niektoré mačiatka v tom období horšie žerú. Je však dôležité kontrolovať, či sa zuby správne vyvíjajú. Ak niektoré mliečne zuby nevypadli a na ich miesto sa tlačia trvalé, musí zasiahnuť zverolekár.

Mačka má veľmi pružnú chrbticu a nemá kľúčnu kosť. Predné končatiny sú spojené s hrudnou kosťou len svalstvom a väzivom, preto môže pri skokoch pružne dopadnúť. Na predných labkách má päť prstov, na zadných štyri prsty. Na spodných plochách má pružné vankúšiky skrývajúce zaťahovateľné, dozadu zahnuté pazúriky. Stavba labky dovoľuje mačke pohybovať sa celkom potichu a bezpečne zdolávať šikmé strechy.

Chvost je pre mačku veľmi dôležitý. Nielenže ním vyjadruje svoje pocity, ale slúži aj ako kormidlo pri páde z výšky, čo jej umožní dopadnúť na všetky štyri labky. Silné svaly zadných končatín jej dovoľujú vysoko a ďaleko doskočiť. Kostra mačky je útla a predstavuje len 11,5% z celkovej hmotnosti tela.

Pohybová sústava je utváraná na rýchlosť, presnosť skoku, obratnosť a vyvinutie značnej sily. To potvrdí každý, kto musel zvládnuť vystrašenú, hoci drobnú mačku.

Zdravá mačka má jasný pohľad, lesklú srsť, je čulá, pohyblivá, poteší ľudské oko ladnými pohybmi. Telesná teplota meraná v konečníku, sa pohybuje od 38 do 39,5 stupňa. Mladšie môžu mať vyššiu, staršie nižšiu teplotu. Ak vystúpi nad hranicu, môže to byť jeden z príznakov ochorenia. Hodnoty však nemusia byť smerodajné, pretože vzrušenej mačke môže teplota vystúpiť až o jeden stupeň nad normálnu hodnotu, čo skresľuje výsledok.

Dospelá mačka močí 3 - 4 krát denne, raz či dvakrát sa vyprázdni. Výkaly sú polotuhé, formované. Prituhé či redšie a hnačkovité svedčia o chybe v kŕmení, prípadne o parazitovom ochorení.

Orgánom hmatu sú fúzy okolo papuľky a nad očami, zoológovia ich volajú prirodzenými radarmi. Nimi sa mačka orientuje v úplnej tme, kedy už ani ona nevidí a kontroluje pohyb koristi. Ešte slepé mláďatá sa nimi tiež orientujú. Na výcvik kozmonautov slúžili filmy, na ktorých sú rozfázované zábery, ako mačka dopadá na všetky štyri nohy. Je to stále málo skúmaná vlastnosť mačiek. Údajne môže mať na to samostatný orgán.

Pretože mačka má umiestené oči vpredu, vníma plastický obraz rovnako dobre ako človek, ale vďaka vypuklým očiam má širšie zorné pole. Najnovšie pokusy dokázali, že popri výbornom zraku mačka vníma aj farby. Okrem toho dokáže bleskurýchle zaregistrovať pohybujúci sa predmet. Na maličkú mušku, ktorú nik z ľudí nevidí, ihneď zareaguje. Vidieť v prítmí jej umožňuje rýchla reakcia štrbinových zreničiek a vrstva zvláštnej látky, ktorými prijíma odrazené lúče. V tom spočíva záhada svetielkujúcich mačacích očí pri najmenšom záblesku svetla.

Mačka má aj mimoriadny citlivý sluch. Dobre rozoznáva hlasy a nemá rada hluk. Tým môže byť aj niektorý druh hudby a majiteľ mačky s tým musí rátať.

Relatívne slabo reaguje na bolesť. Poriadne doráňaný kocúr sa zakrátko celkom vystrábi a je ochotný znovu sa ruvať. Ale vnútorné ochorenie mačky veľmi sužujú. Najmenej citlivú kožu má za hlavou a na chrbte. Tam sa im pichajú očkovacie vakcíny a lieky.

Fyziologické hodnoty zdravej mačky

  • Telesná teplota: 38– 39 °C

  • Dychová frekvencia: 10 - 30 za minútu

  • Tepová frekvencia: 110 - 140 dospelé mačky
    118 - 200 mačiatka

  • Ruja: obyčajne 2 - 4x do roka Dlžka gravidity: 58 - 62 dní

Vek vašej mačky v porovnaní s človekom

Vek mačky / Vek človeka

6 mesiacov

18 rokov

1 rok

19 rokov

2 roky

24 rokov

3 roky

28 rokov

4 roky

32 rokov

5 rokov

36 rokov

6 rokov

40 rokov

7 rokov

44 rokov

8 rokov

48 rokov

9 rokov

52 rokov

10 rokov

60 rokov

11 rokov

64 rokov

12 rokov

68 rokov

13 rokov

72 rokov

14 rokov

76 rokov

15 rokov

80 rokov

16 rokov

84 rokov

17 rokov

88 rokov

18 rokov

94 rokov

19 rokov

100 rokov

20 rokov

110 rokov