O zvieratách
Počiatky zdomácnenia psa
Pes sa vyvinul z vlčích predkov pred viac ako desaťtisíc rokmi. Predpokladá sa, že vlci sprevádzali našich prapredkov a dojedali po nich ochotne zvyšky jedál, resp. kostí a tak postupne dochádzalo k priateľstvu medzi človekom a vlkom.
Možno praľudia našli potešenie v hravosti malých vĺčat, prípadne šakalích mláďat. Odchytávané mláďatá začali vychovávať v smelých obrancov svojich táborov a pomocníkov pri love. Skrotené zvieratá sa medzi sebou krížili. Takže o prvých domácich psoch vieme z čias spred 12 – 14 tisíc rokov. Ale najstaršia skamenelina čeluste, nájdená ne brehu Yukon na Aljaške pochádza dokonca spred 27 – 30 tisíc rokmi.
Zo skamenelín, ktoré pochádzajú spred 4 500 rokov pred n.l. zistili odborníci päť odlišných typov psa: ovčiaky, vlkovité psy, chrty, stavače a mastify. Z týchto základných typov sa za tisícročia selektívneho chovu a prirodzenými mutáciami vyvinuli stovky dnešných plemien.
Z histórie
Strážca – podľa čínskej mytológie „strážca“ pes Foo bol verným ochrancom ľudí a ich majetku. Okrem strážnych a obranných psov Čínania chovali aj prvé malé izbové psíky, ako je pekinský palácový psík.
Psí boh – v Starom Egypte bol pes uctievaný ako posol mŕtvych. Bol zobrazený ako boh Anubis, ktorý mal šakaliu hlavu.
Starovekí loveckí psi – loveckí psi typu mastifa sú zobrazení z čias pred viac ako 2600 rokmi. V čase Rímskej ríše už existovalo veľa rôznych psích plemien. Stráženie a obrana boli hlavnými funkciami psa.
Módni malí izboví psíci – i keď sa malý pes, ako je pekinský palácový pes, choval v Číne už tisícročia, a malé psie plemená, ako je King Charles španiel, sa chovali po európskych šľachtických dvoroch po stáročia až do 18. storočia neboli psi ako domáci miláčikovia bežní. Čistokrvné plemená psov boli pôvodne spoločníkmi bohatých šľachtických rodín, potom sa však rozšírili aj v nižších spoločenských vrstvách.
Prvé psie plemená
Aljašský malamut – tento silný, vlkovi podobný pes, bol vyšľachtený kmeňom Malamutov na Aljaške.
Newfoundlandský pes – toto plemeno vzniklo krížením európskych psov s miestnymi ostrovnými psami.
Bostonský teriér – je to jedno z pôvodných amerických plemien. Bostonský pes bol vyšľachtený ako malý izbový psík v Novom Anglicku.
Čivava – tento drobný psík je najstaršie plemeno na americkom kontinente. Do Mexika ho možno priviezli čínski kupci.
Neapolský mastif – Rimania si velmi cenili zúrivé mastify, ktoré sa zrejme chovali na použitie v arénových hrách.
Barzoj (ruský chrt) – rýchlosť a vytrvalosť urobila z tohto plemena ideálneho psa na lov. Tešil sa veľkej obľube u ruskej šľachty.
Akita – japonské plemeno akita sú psi veľký ako špic. Je to najväčšie plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v Japonsku.
Basenji – unikátny nebrechajúci basenji je jedným z mnohých pôvodných afrických psích plemien.
Saluka – má najdlhší rodokmeň medzi psími plemenami. Na Strednom východe sa cení ako dostihový pes už tisícročia.
Austrálsky pastiersky pes – toto plemeno vzniklo z britských farmárskych psov – prímesou krvi dinga. Je to typické miestne plemeno.
Japonský chin – tento elegantný izbový psík sa dostal do Japonska z Číny pred 2700 rokmi. Po stáročia bol chovaný ako domáci miláčik na japonskom cisárskom dvore.
Divoké a voľne žijúce druhy
Dingo je blízky príbuzný „spievajúceho psa“ z Papuy – Novej Guiney a dostal sa do Austrálie s domorodcami. Voľne žijúce psi, často nazývaní prérioví, stále žijú v rôznych častiach sveta. Žijú vo svorkách a dobre sa množia, na rozdiel od domácich opustených psov, ktoré sú väčšinou samotári. Americký vlk Veľká rozmanitosť farieb a veľkostí, ktorá sa vyskytuje u amerického vlka bola zdrojom genetického materiálu pre vývoj mnohých psích plemien.
Európsky vlk
V severnej Európe poskytoval pôvodný vlk ideálny genetický materiál, z ktorého sa vyvinulo veľa psích plemien.
Ázijský vlk
Vzhľadom na svoje rozmery poskytoval ázijský vlk výborný genetický materiál na šlachtenie malých plemien, ako je napríklad pekinský palácový psík.
Z histórie psích plemien
Všetky plemená psov pravdepodobne pochádzajú z vlka. Proces domestikácie nastal najskôr v severných oblastiach pred viac ako 12 000 rokmi. Najstarší nález pozostatkov zdomácneného psa na území bývalého Československa sa našiel v jaskyni Chyža neďaleko obce Poráč a traduje sa do obdobia neolitu. Prvé psy sa používali na stráženie a pasenie stád a ich ochranu. Už pred 9 000 rokmi existovali významné veľkostné rozdiely u jednotlivých psov a to dokonca aj u psov žijúcich v rovnakom teritóriu. Trend odlišnosti jednotlivých druhov psov pokračoval ďalej a tak sa stalo, že niektoré zo súčasne chovaných psích plemien získali svoje typické znaky už počas éry Rímskej ríše. V tomto období sa už psy chovali pre účely podobné dnešku – využívali sa ako lovecké psy, pastierske a ovčiarske psy, strážne psy ale aj ako spoločníci.
Na základe selektívneho chovu v stredoveku boli vyšľachtené nové rasy psov. V 19. storočí nastal výrazný nárast ďalších inteligentných a špecializovaných poľovných druhov psov. Koncom 19. storočia sa stali módnymi výstavy psov a nastala potreba stanovenia kritérií, na základe ktorých sa jednotlivé psie plemená mohli posudzovať. V roku 1 873 vznikol vo Veľkej Británii Kennel Club, ktorý začal tvoriť štandardy pre jednotlivé plemená a pravidlá vystavovania psov. Medzinárodná kynologická federácia (Fédération Cynologique Internationale) so zaužívanou skratkou FCI bola založená zakladajúcimi členmi Nemeckom, Rakúskom, Belgickom, Francúzskom a Holandskom v roku 1 911. V súčasnosti združuje 86 členských krajín, pričom materská organizácia krajiny riadi svoje chovateľské kluby, školí rozhodcov a drží patronát nad výstavami psov usporiadanými v príslušnej krajine. Základnou prioritou FCI je rozvoj chovu zdravých jedincov s povahovými a exteriérovými znakmi príslušného plemena psov.
FCI delí plemená psov do nasledujúcich 10 skupín (v neoficiálnej 11 skupine sú zatiaľ neuznané plemená):
I. | Salašné a pastierske psy(bez švajčiarskych salašníckych psov) |
II. | Pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske salašné psy |
III. | Teriéry |
IV. | Jazvečíky |
V. | Špice a pôvodné plemená |
VI. | Duriče, farbiare a príbuzné plemená |
VII. | Stavače |
VIII. | Retrívre, sliediče a vodné psy |
IX. | Spoločenské a sprievodné psy |
X. | Chrty |
N | Neuznané plemená |
K plemenám neuznaným FCI patria: Americký bezsrstý teriér, Americký buldog, Americký pitbullteriér, Bandog, Biewer yorkshirský teriér, Boloňský farebný psík, Český strakatý pes, Chodský pes, Lousianský leopardí pes, Moskovský strážna pes, Ruský toy, Patterdale teriér, Pražský krysiarik, Turkménsky vlkodav- Alabai
Počet majiteľov psov vo svete
Na celom svete sa chová viac ako 200 miliónov psov. Najväčšia populácia psov prepočítaná na počet domácností žije v Austrálii, Severnej Amerike a Francúzsku, zatiaľ čo Japonsko má najrýchlejšie sa zvyšujúci počet psov. Nemecko má relatívne málo psov, v Číne a na Islande je počet psov veľmi malý vzhľadom na prísne opatrenia.