Ušľachtilé mačky, ktoré v posledných rokoch získavajú stále viac popularity najmä v mestách, neboli vždy silnou súčasťou chovateľskej obce na Slovensku. Tento chovateľský odbor sa stále považuje za ten „mladší“, ale jeho rozvoj ide vpred míľovými krokmi.

Prvá výstava na území bývalého Československa, kde návštevníci mohli obdivovať čistokrvné mačky, sa konala v Prahe v r. 1926. Bohužiaľ nezaznamenala príliš veľký ohlas a tak na svoj úspech si mačičky museli počkať presne 40 rokov. Od roku 1966 si však získavajú stále väčšiu a väčšiu popularitu. Prelomovým bol r. 1969, kedy sa Československo stalo oficiálnym členom medzinárodnej organizácie FIFe (Fédération Internationale Féline) , zastrešujúcej chovateľov mačiek. V tomto roku sa konala prvá medzinárodná výstava mačiek v Prahe.

Rozvoj chovu na Slovensku

Do r. 1989 bol chov mačiek pomerne náročným koníčkom so značne obmedzenými možnosťami. Po otvorení hraníc sa rozšírili možnosti nielen na dovoz nových línií mačiek perzských, siamských a britských, ktorých chov sa u nás začal v tomto období rozvíjať, ale i na dovoz nových plemien. Problémy, s ktorým sa museli naši chovatelia potýkať boli veľké, najmä nedôvera zahraničných chovateľov voči záujemcom z postsocialistických štátov bola veľká. Druhým problémom boli vysoké finančné náklady na dovoz zvierat. Pre rozvoj chovu bolo rozšírenie genetickej základne nevyhnutné, preto chovateľom nezostávalo nič iné, len sa s týmito problémami popasovať.

Prvé dovozy u nás dovtedy neobvyklých plemien začali habešskými mačkami. Tieto temperamentné stvorenia si získali srdcia mnohých chovateľov. Uskutočnil sa aj prvý dovoz dnes tak populárnej mainskej mývalej mačky. Veľkosť a majestátnosť týchto „obrov z Ameriky“ zaujala nielen chovateľov, ale i laickú verejnosť, preto v súčasnosti patria medzi najviac chované plemená mačiek nielen u nás, ale i v okolitých štátoch.

Uznané plemená mačiek vo FIFe od 1.1.2013

skupina Iskupina II
EXOExotickáACLAmerická Curl dlhsrstá
PERPerzskáACSAmerická Curl krátkosrstá
XLHNeuznané dlhosrsté a polodlhosrsté plemenoMCOMainská mývalia
 NFONórska lesná
skupina IIINEMNevská maškaráda
ABYAbesínskaRAGRagdoll
BENBengálskaSBIPosvätná birma
BMLBurmilaSIBSibírska
BRIBritskáTUATurecká angora
BURBarmskáTUVTurecká van
CHAKartúzska  
CRXKorniš rex 
CYMCymricskupina IV
DRXDevon rex BAL Balinézska
DSPDonský shynx OLH Orientálna dlhosrstá
GRXGerman rexOSHOrientálna krátkosrstá
EUREurópskaPEBPeterbald od 1.1.2012
JBTJaponský bobtailSIASiamska
KBLKurilský bobtail dlhosrstýSYLSeyšelská dlhosrstá
KBSKurilský bobtail krátkosrstýSYSSeyšelská krátkosrstá
KORKoratXSHNeuznané plemeno krátkosrsté
MANManx  
MAUEgyptská mau Predbežne uznané plemená
OCIOcicat  
RUSRuská modrá SINSingapurská od 1.1.2013
SNOSnowshoe  
SOKSokoke Domáca mačka
SOMSomálskaHCSDomáca krátkosrstá mačka
SPHSphynxHCLDomáca dlhosrstá mačka

Charakteristika

Mačkovité šelmy žijú a lovia samotársky, mnohé z nich v noci. Výnimkou je lev, ktorý vytvára svorky. Naša známa micka patrí do podčeľade Felinae, čiže mačky pravej. Tá zahŕňa druhy od najväčšej pumy, karakala, servala, rysa, ocelota, až po najmenšie, medzi ktoré patrí mačka domáca (Felis domestica). Jej najbližším príbuzným je mačka divá (Felis silvestris), ktorá má tri skupiny poddruhov: mačka európska lesná (7-10 poddruhov), mačka indická stepná (10-12 poddruhov) a mačka africká plavá (10-16 poddruhov). Všetky druhy sa môžu medzi sebou krížiť a potomstvo je plodné.

Mutáciami a neskôr zámerným krížením vznikajú šľachtené plemená mačiek, ktoré sa od seba síce líšia, ale stále majú rovnaké znaky mačkovitých šeliem – stavbu tela, hmatové fúzy, pazúry, chrup a podobne. Ani rozdiely vo veľkosti nie sú výrazné.

Trvalý chrup mačky tvorí 30 zubov a zhryz je nožnicový – dolný rad zubov tesne zapadá za horný. Mliečne zuby sa mačiatkam prerezávajú najneskôr vo veku dvoch mesiacov. Výmena mliečneho chrupu sa začína medzi piatim a šiestym mesiacom, skončí sa medzi siedmym a deviatym mesiacom. Závisí to od plemena ale aj výživy. Väčšina chovateľov málokedy zistí výmenu chrupu, iba niektoré mačiatka v tom období horšie žerú. Je však dôležité kontrolovať, či sa zuby správne vyvíjajú. Ak niektoré mliečne zuby nevypadli a na ich miesto sa tlačia trvalé, musí zasiahnuť zverolekár.

Mačka má veľmi pružnú chrbticu a nemá kľúčnu kosť. Predné končatiny sú spojené s hrudnou kosťou len svalstvom a väzivom, preto môže pri skokoch pružne dopadnúť. Na predných labkách má päť prstov, na zadných štyri prsty. Na spodných plochách má pružné vankúšiky skrývajúce zaťahovateľné, dozadu zahnuté pazúriky. Stavba labky dovoľuje mačke pohybovať sa celkom potichu a bezpečne zdolávať šikmé strechy.

Chvost je pre mačku veľmi dôležitý. Nielenže ním vyjadruje svoje pocity, ale slúži aj ako kormidlo pri páde z výšky, čo jej umožní dopadnúť na všetky štyri labky. Silné svaly zadných končatín jej dovoľujú vysoko a ďaleko doskočiť. Kostra mačky je útla a predstavuje len 11,5% z celkovej hmotnosti tela.

Pohybová sústava je utváraná na rýchlosť, presnosť skoku, obratnosť a vyvinutie značnej sily. To potvrdí každý, kto musel zvládnuť vystrašenú, hoci drobnú mačku.

Zdravá mačka má jasný pohľad, lesklú srsť, je čulá, pohyblivá, poteší ľudské oko ladnými pohybmi. Telesná teplota meraná v konečníku, sa pohybuje od 38 do 39,5 stupňa. Mladšie môžu mať vyššiu, staršie nižšiu teplotu. Ak vystúpi nad hranicu, môže to byť jeden z príznakov ochorenia. Hodnoty však nemusia byť smerodajné, pretože vzrušenej mačke môže teplota vystúpiť až o jeden stupeň nad normálnu hodnotu, čo skresľuje výsledok.

Dospelá mačka močí 3 – 4 krát denne, raz či dvakrát sa vyprázdni. Výkaly sú polotuhé, formované. Prituhé či redšie a hnačkovité svedčia o chybe v kŕmení, prípadne o parazitovom ochorení.

Orgánom hmatu sú fúzy okolo papuľky a nad očami, zoológovia ich volajú prirodzenými radarmi. Nimi sa mačka orientuje v úplnej tme, kedy už ani ona nevidí a kontroluje pohyb koristi. Ešte slepé mláďatá sa nimi tiež orientujú. Na výcvik kozmonautov slúžili filmy, na ktorých sú rozfázované zábery, ako mačka dopadá na všetky štyri nohy. Je to stále málo skúmaná vlastnosť mačiek. Údajne môže mať na to samostatný orgán.

Pretože mačka má umiestené oči vpredu, vníma plastický obraz rovnako dobre ako človek, ale vďaka vypuklým očiam má širšie zorné pole. Najnovšie pokusy dokázali, že popri výbornom zraku mačka vníma aj farby. Okrem toho dokáže bleskurýchle zaregistrovať pohybujúci sa predmet. Na maličkú mušku, ktorú nik z ľudí nevidí, ihneď zareaguje. Vidieť v prítmí jej umožňuje rýchla reakcia štrbinových zreničiek a vrstva zvláštnej látky, ktorými prijíma odrazené lúče. V tom spočíva záhada svetielkujúcich mačacích očí pri najmenšom záblesku svetla.

Mačka má aj mimoriadny citlivý sluch. Dobre rozoznáva hlasy a nemá rada hluk. Tým môže byť aj niektorý druh hudby a majiteľ mačky s tým musí rátať.

Relatívne slabo reaguje na bolesť. Poriadne doráňaný kocúr sa zakrátko celkom vystrábi a je ochotný znovu sa ruvať. Ale vnútorné ochorenie mačky veľmi sužujú. Najmenej citlivú kožu má za hlavou a na chrbte. Tam sa im pichajú očkovacie vakcíny a lieky.

Fyziologické hodnoty zdravej mačky

  • Telesná teplota: 38– 39 °C
  • Dychová frekvencia: 10 – 30 za minútu
  • Tepová frekvencia: 110 – 140 dospelé mačky
    118 – 200 mačiatka
  • Ruja: obyčajne 2 – 4x do roka Dlžka gravidity: 58 – 62 dní
Vek vašej mačky v porovnaní s človekom

Vek mačky / Vek človeka

6 mesiacov18 rokov
1 rok19 rokov
2 roky24 rokov
3 roky28 rokov
4 roky32 rokov
5 rokov36 rokov
6 rokov40 rokov
7 rokov44 rokov
8 rokov48 rokov
9 rokov52 rokov
10 rokov60 rokov
11 rokov64 rokov
12 rokov68 rokov
13 rokov72 rokov
14 rokov76 rokov
15 rokov80 rokov
16 rokov84 rokov
17 rokov88 rokov
18 rokov94 rokov
19 rokov100 rokov
20 rokov110 rokov